W internecie, czy prasie pojawia się bardzo dużo ogłoszeń o pracy tymczasowej. Można znaleźć oferty pracy w kraju i za granicą. Na czym polega praca tymczasowa?
Jak to działa?
Praca tymczasowa jest legalną formą zatrudnienia zdefiniowaną przez Ustawę z 2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Jest to okresowe zatrudnienie. Oparte na relacji trzech podmiotów: pracownik, agencja pracy oraz klient agencji, czyli tzw. pracodawca użytkownik.
Musimy pamiętać, że formalnie pracodawcą jest agencja pracy. To z nią pracownik zawiera umowę. To agencja pracy nalicza i wypłaca wynagrodzenie pracownikowi, płaci podatki i opłaca wszelkie należne składki.
Forma zatrudnienia
Najczęściej pracownicy zatrudniani są na umowę o pracę na czas określony. Umowa taka może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. W szczególnych przypadkach dopuszcza się również stosowanie umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenie.
Wiarygodny pracodawca
Szukając pracy tymczasowej musimy przede wszystkim sprawdzić wiarygodność pracodawcy. Agencję pracy trzeba sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Ze względu na specyfikę swojej działalności agencje pracy tymczasowej muszą spełniać kilka warunków. Nie mogą zalegać z opłatą składek ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, nie mogą być w stanie upadłości. Spełnienie tych wymagań potwierdza certyfikat wydany przez Marszałka Województwa.